Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobią i jak się zachowają potencjalni klienci

24 marca 2017 | Prawo w biznesie | Maria Guzewska Izabela Kowalczuk-Pakuła

Przedsiębiorcy powinni jasno określić cele, dla których profilują albo planują profilować i jaki zakres danych poddawany jest analizie i ustalić kryteria, zgodnie z którymi różne osoby będą profilowane. Jest to niezbędne, aby zgodnie z nowymi wymogami udzielić im jasnych i rzetelnych informacji o ich profilowaniu.

Temat profilowania zagościł w dyskusji publicznej i w ostatnich latach niezmiennie budzi emocje. Przedsiębiorcy działający w sieci chcieliby wykorzystać jak najwięcej danych osobowych w celu zapewnienia efektywności biznesowej, zwłaszcza w odniesieniu do marketingu bezpośredniego. Inni obawiają się potencjalnych zagrożeń, jakie może nieść np.: przewidywanie zachowań i preferencji użytkowników, które stanowi istotę praktycznego wykorzystania technik profilowania w Internecie. Jakie zmiany czekają nas więc w 2018 r.?

Trendy i analizy

Profilowanie od lat wykorzystywane jest zarówno przez podmioty prywatne, jak i instytucje państwowe do przewidywania trendów i analizy zachowań użytkowników sieci. Przykładowo sektor finansowy profiluje swoich klientów na podstawie transakcji kartami płatniczymi, w celach związanych z marketingiem bezpośrednim, a pożyczkodawcy profilują potencjalnych klientów w celu oceny ryzyka kredytowego. Podobnie profilowanie wykorzystywane jest przez instytucje publiczne, czego przykładem jest kontrowersyjna praktyka profilowania bezrobotnych przez urzędy pracy, w celu zapewnienia pomocy lepiej dostosowanej do ich sytuacji osobistej.

Jest wreszcie legalna definicja

Pomimo powszechności profilowania, dotychczas ani w Dyrektywie PE i Rady nr 95/46/WE, ani w polskiej ustawie o ochronie danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10708

Wydanie: 10708

Spis treści
Zamów abonament